Kazdağları (İda)

Alpler’den sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağının Kaz Dağları olduğunu biliyor muydunuz?

Mitolojideki ismi İda olan Kaz Dağları’nın jeolojik konumu nedeniyle oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı sayesinde bu bölge devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretiyor. Ayrıca Ege Denizi’nin kıyılarına kadar inen Kaz Dağları’nda hem kara hem de deniz iklimi birlikte görülüyor. Çanakkale Boğazı’ndan gelen hava akımları, karadan denize doğru oluşan bir oksijen hareketi oluşturuyor.

Bozcaada/Tenedos

İstanbul’dan yaklaşık 400km uzaklıktaki Bozcaada’ya ayak bastıktan ve yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı merkezi (başka bir yerleşim yeri yoktur) 

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor. 

Truva / Troia

Doğu ile Batı kültür hazinelerinin kucaklaşarak, antik destanlarla beslenip gerçekliğe ulaştığı, tarihi mekan Troia Çanakkale il sınırlarında ve merkeze 30 km. mesafede, Tevfikiye ve Çıplak köyleri yakınında bulunmaktadır.

   Coğrafi açıdan oldukça stratejik bir noktada bulunan Troia iki kıta arasında ticaret yollarının da buluştuğu önemli bir konuma sahiptir.

  

Babakale

Asya Kıtasının en uç noktası olan adını sahip olduğu kaleden alan antik çağda da adından Lekton yada Lektos olarak bahsedilen,

Homeros’un İlyada adlı eserinde ve ünlü tarihçi Amasyalı Strabos’un coğrafya kitabı “Geographika” adlı eserinde yer alan,

Ege ve Marmara Denizi’nin ayrım nokatasını oluşturan tarihi bir bölgedir.

Gökçeada/İmroz

TÜRKİYE’ DE GÜNEŞİN BATTIĞI EN SON BATTIĞI YERGÖKÇEADA…

Gökçeada…eski adıyla İMROZ , Ege Denizinin kuzeybatısında bulunan ve

Türkiye’nin sahip olduğu adalar içinde, yüzölçümü açısından en büyük olanıdır.

Kirlenmemiş denizi ve bakir topraklarında

maviyi yeşili bütün tonlarıyla barındıran şirin bir adamız.

Assos(Behramkale)

Assos, Eski Anadolu’nun batısında, Troas bölgesinin güney kıyısında, 238 metre yüksekliktebirbazalt tepesi üzerine kurulmuş,

Çanakkale’nin 87 km güneyinde Ayvacık İlçesine bağlı antik kalıntılarla dolu tarihi ve turistik bir beldedir.

Yer yer yüksekliği 20 metreye ulaşan il 12 değişik kapının yer aldığı yaklaşık 3200 metrelik surlarla çevrilmiştir.

Assos, Lesvos (Midilli) adasındaki Meyhymna şehrinden gelen Aioller tarafından kurulmuştur.